Kentucky Arts Council
Kentucky Arts Council

Alltech FEI World Equestrian Games
September 25 – October 10, 2011

Kentucky Experience Pavilion
Stage Performance Schedule

All performances are Eastern time zone


   
September 25 11:00 a.m. Donna and Lewis Lamb (Lancaster, Garrard County)
  12:30 p.m. Madison County Dulcimers (Richmond, Madison County)
  2:00 p.m. The Ritch Collins Three-O (Ashland, Boyd County)
  4:00 p.m. Rick Oldfield & Company (Mt. Sterling, Montgomery County)
     
September 26 11:00 a.m. Mitch Barrett (Berea, Madison County)
  12:30 p.m. Jerry Tolson Quintet (Louisville, Jefferson County)
  2:00 p.m. Gospelway Bluegrass Singers (Walton, Boone County)
  4:00 p.m. Morehead State University Concert Choir
and Chamber Singers
(Morehead, Rowan County)
     
September 27 12:00 p.m. Derby City Chorus (LaGrange, Oldham County)
  1:30 p.m. The Fabulous Moonglows (Louisville, Jefferson County)
  3:00 p.m. Jim Olive (Lexington, Fayette County)
  4:30 p.m. Juggernaut Jug Band (Louisville, Jefferson County)
     
September 28 12:00 p.m. Kimberly Carter and Carryin' On (Winchester, Clark County)
  1:30 p.m. Virgil Bowlin (London, Laurel County)
  3:00 p.m. Virgil Bowlin (London, Laurel County)
  4:30 p.m. EKU Brass (Richmond, Madison County)
   
September 29 10:30 a.m. LaMay and Reese (Burnside, Pulaski County)
  12:00 p.m. The Ridgewood Boys (Columbia, Adair County)
  1:30 p.m. LaMay and Reese (Burnside, Pulaski County)
  3:00 p.m. One Shot Johnny (Greensburg, Green County)
     
September 30 10:30 a.m. Sarah Elizabeth Burkey (Kevil, McCracken County)
  12:00 p.m. Roger Cooper (Garrison, Lewis County)
  1:30 p.m. Velveeta Jones Band (Danville, Boyle County)
  3:30 p.m. Paducah Symphony Orchestra
String Quartet
(Paducah, McCracken County)
     
October 1 12:00 p.m. Leigh Ann Yost (Louisville, Jefferson County)
  1:30 p.m. Raison D'Etre (Wilder, Campbell County)
  3:00 p.m. Butch Rice (Louisville, Jefferson County)
  4:30 p.m. Stirfry (Frankfort, Franklin County)
     
October 2 12:00 p.m. Warrior Poetes (Munfordville, Hart County)
  1:30 p.m. Danny Flanigan (Louisville, Jefferson County)
  3:00 p.m. Hazel Johnson and David Foster (Horse Cave, Hart County)
  5:30 p.m. The Songfarmers (Bowling Green, Warren County)
     
October 3 12:00 p.m. The Downtown County Band (Frankfort, Franklin County)
  1:30 p.m. The Kentuckians Chorus (Louisville, Jefferson County)
  3:00 p.m. Colin Grant-Adams (Glasgow, Barren County)
  5:00 p.m. The Stephen Foster Singers (Bardstown, Nelson County)
     
October 4 12:00 p.m. Bob and Susie Hutchison (Frankfort, Franklin County)
  1:30 p.m. The Bats (Lexington, Fayette County)
  3:00 p.m. The Kentucky Historical Society Museum Theatre
(Frankfort, Franklin County)
  4:30 p.m. Jim Olive (Lexington, Fayette County)
     
October 5 11:00 a.m. Lexington Children's Theatre (Lexington, Fayette County)
  12:30 p.m. George McGee (Georgetown, Scott County)
  1:30 p.m. Daniel and Amy Carwile (Lexington, Fayette County)
  2:30 p.m. Osland/Dailey Jazztet (Lexington, Fayette County)
     
October 6 11:00 a.m. The Stephen Foster Singers (Bardstown, Nelson County)
  12:00 p.m. Louisville Orchestra String Quintet (Louisville, Jefferson County)
  1:00 p.m. Coco Yam Band (Louisville, Jefferson County)
  2:30 p.m. Hog Operation (Louisville, Jefferson County)
     
October 7 11:00 a.m. Hills of Kentucky Dulcimers (Park Hills, Kenton County)
  12:00 p.m. Big Poppa Mark Stampley (Louisville, Jefferson County)
  1:00 p.m. Blessid Union of Souls (Independence, Kenton County)
  2:30 p.m. Mitch Barrett (Berea, Madison County)
     
October 8 12:00 p.m. The James Family Band (Corinth, Grant County)
  1:30 p.m. Lauren Houston (Morning View, Kenton County)
  3:00 p.m. The Louisville Chorus Ensemble (Louisville, Jefferson County)
  5:00 p.m. Greg Schaber (Alexandria, Campbell County)
     
October 9 12:00 p.m. Blue River Bluegrass Band (Shepherdsville, Bullitt County)
  1:30 p.m. Diane Earle (Owensboro, Daviess County)
  3:00 p.m. Leigh Ann Yost (Louisville, Jefferson County)
  4:30 p.m. Countyline Bluegrass (Greenville, Muhlenberg County)
     
October 10 11:00 a.m. Advocate Brass Band (Danville, Boyle)
  12:00 p.m. The 23 String Band (Louisville, Jefferson County)
  1:30 p.m. Heath Eric (Rumsey, McLean County)
  3:00 p.m. Mickey Clark and the Blue Norther (Louisville, Jefferson County)
     

 

Kentucky Experience Pavilion
Courtyard Performance Schedule

All performances are Eastern time zone

September 25 5:00 p.m. Donna and Lewis Lamb (Lancaster, Garrard County)
     
September 26 5:00 p.m. Michael Fogler (Lexington, Fayette County)
     
October 1 5:30 p.m. Butch Rice (Louisville, Jefferson County)
     
October 2 11:00 a.m. Danny Flanigan (Louisville, Jefferson County)
     
October 3 4:00 p.m. Colin Grant-Adams (Glasgow, Barren County)
     
October 5 3:30 p.m. Daniel and Amy Carwile (Lexington, Fayette County)
     
October 8 4:00 p.m. Kyle Meadows (Highland Heights, Campbell County)
     
October 9 5:30 p.m. Lorinda Jones (Rineyville, Hardin County)
     
     

Kentucky Arts Council
500 Mero Street, 21st Floor, CPT
Frankfort, KY 40601

502-564-3757
Toll-free 888-833-2787

Page updated: 09/28/2010